Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

چرا دامپزشکی؟

چرا دامپزشکی؟

رشته دام پزشکی رشته ای است که درون مایه اش عشق و علاقه و دلسوزیست و تلاش خستگی ناپذیر برای علم آموزی در آن حرف اصلی را میزند و نمیتوان دامپزشک شد الا اینکه از تلاش و ممارست شبانه روزی و چالش های اجتناب ناپذیر حذر نداشت البته این حرف خیلی هم در عمل ترسناک نیست! چراکه وقتی فرد درون ماجرا قرار میگیرد چالشها برایش شیرین و درس خواندن های شبانه روزی بسیار لذت بخش میشود.
در واقع انسانها بنده عادتهایشان هستند و وقتی که انسان به یک رویه درست عادت میکند اولش سخت و ملال آور است ولی با دنبالگیری و تاب آوردن و به جان خریدن سختی ها در ادامه به شدت از همان سختی ها و تلاشها و به قول معروف جان کندنها که پیشرفت و فاضل شدنش را رقم میزند لذت میبرد! این حرف حاصل سالها درس خواندن حقیر است و ابدا حالت شعاری ندارد چراکه دروس دامپزشکی از حیث کمیت و حجم مطلب بسیار بیشتر از رشته پزشکی مطالب و نکات علمی دارد چراکه در رشته پزشکی صرفا فیزیولوژی و آناتومی و فارماکولوژی و آسیب شناسی و امراض یک پستاندار به نام انسان را مورد مطالعه قرار میدهد اما در رشته دامپزشکی، محققین و دانشجویان این رشته آناتومی و فیزیولوژی و فارماکولوژی و آسیب شناسی و بیماریهای انواع و اقسام جانداران نظیر حیوانات خانگی مثل سگ و گربه، حیوانات مزرعه نظیر گاو و اسب، طیور نظیر مرغ و قناری، حیوانات اگزوتیک و آبزیان و حتی زنبور عسل! را مورد مطالعه قرار میدهند و موارد پارادوکسیال یا متناقض و موارد افتراقی بسیار زیاد است.

مثلا قرص استامینوفن که برای ضد دردی به کار میرود اگر نادانسته به گربه تجویز شود به دلیل اینکه کبد این حیوان قادر نیست کاملا کونژوگه و متابولیزه نماید برایش توکسیک و کشنده است! و یا در روند بیماریها نیز متفاوت است مثلا بیماری شاربن که یک بیماری زئونوز بین انسان و حیوانات است در فرم تحت حادش باعث استوماتیت در اسب میشود در حالیکه در سایر حیوانات محوطه دهانی سالم است! و یا مثلا کلیه ها که کلیه اسب قلبی شکل است ولی کلیه گاو pulpy kidney و یا کلیه چند لبوله است ولی در سگ و گوسفند کلیه ها ظاهری تک لوبی دارند!! پس موارد افتراقی و یا متناقض به قدری وسیع و گسترده است که به یک تلاش پولادین و مستمر احتیاج دارد چراکه بیماران دامپزشکان نیز زبان انسانی ندارند که بتوانند کم و کیف مریضی و علائم بالینی آنرا بیان کنند و پزشک معالج حیوانات صرفا از روی علائم بالینی و تاریخچه مختصری که صاحب دام بیان میکند بایستی با اشراف کامل علمی و معاینه دقیق تمامی ارگانهای بدن علت عارضه را شناسایی و درمان نماید.

ارسال نظر

خوش آمدید

تماس با من

abtohid@gmail.com

.

.

.

مشاوره، آموزش، طراحی و ساخت فروشگاه اینترنتی

آمار

  • بازدید امروز: 4
  • بازدید دیروز: 15
  • بازدید کل: 39853